TATİLİM OLMADAN ASLA

Sınava Hazırlıkta Tatilin Önemi

Bir sınav daha geride kaldı mutlu olanlar olmayanlar, istediği sonucu alanlar almayanlar yerleşenler ve açıkta kalanlar derken her şey tekrar başlıyor. Tüm bu koşuşturma kitaplar, dergiler, özel dersler, dershaneler uykusuz geceler bizleri bekliyor. Neden mi? Hayatta iyi bir noktaya ulaşabilmek için en gerekli şey olan eğitim süresini uzatmak ve mümkünse iyi bir meslek sahibi olabilmek için.

Mesleğim gereği bana bu konuda en sık sorulan sorulardan biri de şu “ne zaman çalışmaya başlayayım, tatil gerekli mi?” ya da “ bu çocuk tatil yapmadan çalışsa olmaz mı?”  ve benzeri sorular ve hepsi işbirliği edercesine aynı şeyin peşinde hatta aynı şeyin düşmanı sorular. Hepsi tatili ne yapsak da yapmasak ya da nasıl vazgeçsek derdindeler, çünkü zihinlerinde tatille geçecek bu iki buçuk ayın ders çalışılarak geçirilirse daha başarılı olunacağı düşüncesi hakim. Düşünsenize günde sekiz saatten 80 gün bu tam 640 saat ders eder. Peki ya dinlenmemiş beyinlerin düşen performansı ne olacak bundan bahseden yok, işte ben de bundan bahsediyorum.

İyi bir hazırlık döneminden önce okul başarısı ne olursa olsun her genç tatili hak eder. Bu sınav öncesi tatili bir hak değil bir şarttır. Bütün sezon amansız sınavlar ve çalışma saatleri altında ezilmiş bedenler, yorulmuş zihinlerin bir tatilden geçmesi başarı ve bu başarıya götürecek çalışmaların kalitesinin yüksek olması için son derece önemli ve gereklidir.

Yüksek zihinsel uyarımların ve öğrenmenin kalitesi için gerekli olan şeyin aralıklı ve düzenli dinlenerek yani zihinsel potansiyeli sürekli tazeleyerek çalışma olduğunu artık çoğumuz biliyoruz. Ancak bunun yanında senede bir kez yapılacak uzun bir dinlenmenin de hem bedensel hem ruhsal hem de zihinsel açıdan önemini unutmamak gereklidir. Aklı deniz kıyısında ya da başka bir yerde tatil yapan akranlarının ve arkadaşlarının yanında kalmış bir gencin uzun süre ve yorulmadan yüksek konsantrasyonla çalışmasını beklemek son derece anlamsız olacaktır.

Dinelenmiş bir beden, stresi atılmış bir zihin ve ruh dünyası ile girişilecek çalışma temposu hiç kuşkusuz son derece yüksek başarı getirecektir. Nerede ve ne şekilde olursa olsun, yapılmayan ya da yapılmasına izin verilmeyen tatilin ise bir senelik çalışma temposu boyunca getireceği sıkıntı ve yorgunluk hissi yapılan çalışmalara gölge düşürecektir.

Tatilinizi nerede ve nasıl geçirdiğiniz önemli değil, sizi dinlendirecek ve mutlu edecek şekilde geçirmeniz önemli.

Herkese mutlu tatiller dilerim.

 Dr. Psikolog Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

 

Anahtar Kelimeler

İzmir psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu

 

 

 

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME