Son dönemde NLP, Hipnoz ve E.M.D.R. gibi tekniklerin ve bunun yanında da bilimsel geçerliği olmayan bazı uygulamaların konunun uzmanı olmayan, ve hatta psikologunvanına sahip olmayan kişilerce terapi adı altında kullanıldığı görülmektedir. Bu son derece tehlikeli ve endişe verici bir durumdur, temel psikopatoloji bilgisine dahi sahip olmayan bu kişiler, danışanların ruhsal hayatlarında sonradan ortaya çıkacak hasarlar meydana getirmektedirler. Danışmanlık veya terapi hizmeti alacak kişiler bu konuda son derece dikkatli olmalıdırlar.

Ayrıca psikolog ya da benzeri ünvanları kullansalar ya da sahip olsalar dahi birlikte çıkılacak bir yol olan bu tür yardım hizmetlerinde, yardım alınacak kişilerin meslekibirikim ve tecrübelerinin de son derece önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Etik ilkelere bağlı çalışmayan, sırf ticari kaygılar nedeniyle seans süresini uzun tutmak ve benzeri ticari manevralarla, akıl çelmeye yönelik popüler yaklaşımlarla psikoloji literatürüne ters düşen bilim dışı yorumlar getiren, danışanlarını yardım alacak insanlar değil de para kaynağı müşteriler olarak tanımlayan kişi ya da kuruluşlardan yardım almanın da kişilere fayda yerine zarar getireceği unutulmamalıdır.

Psikologların, bu ünvanlar haricinde yukarıda bahsedilen kaygılar nedeniyle kendilerine bilimsel literatürde yer almayan "ilişki danışmanı, "ilişki koçu", "boşanma danışmanı", "karar verme danışmanı" vb. tamamen uydurma kisve ve ünvanlar takıştırmaları ise mesleki etik açısından kabul edilemez bir durumdur. Toplum yararına psikoloji ve psikolojik sorunlar hakkında bilgi vermek, iletişim ve bilimsel araştırmalar amaçlı olarak hazırlanmış sitemiz bu anlamda siz danışanlarımızı uyarmayı insani bir borç bilmektedir.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve 20. yıldır tecrübemizle yanınızdayız...

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

Anahtar Kelimeler

İzmir psikolog, psikolog izmir, izmirli psikologlar,  en iyi psikolog izmir, izmirde psikolog, izmirde en iyi psikolog, psikolog dr. murat sarısoy, yasemin sarısoy, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, çocuk ve cinsellik, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME