"PSİKOLOJİM HAMİLE OLMAYA NE KADAR HAZIR?"

 Anne olmayı düşünüyorsunuz, hemen her konuda her türlü hazırlığı yaptınız, peki psikolojik durumunuz buna ne kadar hazır hiç düşündünüz mü?  Sağlıklı huzurlu ve mutlu bir hamileliğin doğacak olan bebeğinizin sadece dünyaya gözlerini açtığı ilk saniyelere kadar sürecek bir önemi olmadığını biliyoruz. Yapılan araştırmalar sağlıklı, stresi düşük ve mutlu hamilelik geçiren annelerin bebeklerinin normal bir doğum kilosundan, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına kadar pek çok noktada önemli olduğunu gösteriyor. Bu yüzden kendinize belki de anne olmadan önce sormanız gereken soru şu "Psikolojim hamile olmaya ne kadar hazır?". Eğer bu konuda endişeleriniz varsa hamile kalmadan önce kendinizi kısa bir testten geçirmeniz ve şu soruları cevaplamanız çok önemli olacaktır.

1.Kendinizi sıklıkla üzgün ve sıkıntılı hissediyor musunuz?

2.Geleceğe umutsuz bakıyor musunuz?

3.Hiçbir şeyin size zevk vermediği oluyor mu?

4.Kendinizi doğacak çocuğunuzun sorumluluğunu alacak kadar güçlü hissediyor musunuz?

5.Kendinizden genel olarak hoşnutsuz musunuz?

6.Kendinizi gergin ve sinirli hissediyor musunuz?

7.Son zamanlarda iştah ve uyku sorunlarınız oluyor mu?

8.Karamsar ve kararsız mısınız?

Eğer bu sorulara olan cevaplarınız çoğunlukla evetse bu kararı geciktirmeniz ve hatta bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmenizde fayda var demektir. Bu konuyu ciddiye almaz ve doğrudan hamile kalırsanız yaşadığınız bu belirtiler hamileliğin zor zamanlarıyla birleştiğinde depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunları beraberinde getirebilir ya da son dönemde ülkemizde edebi eserlere bile konu olmuş doğum sonrası depresyonunun ise kapılarını aşmanız an meselesi olabilir.

 Olası yaşanacak bir ruhsal sorundan uzak kalmak ya da korunmak için;

  • Hamileliğin dönemlerinin izin verdiği ölçüde sosyal faaliyetlerden uzak kalmamaya çalışmanız,
  • Kendiniz için özel zaman dilimleri ve uğraşlar yaratmanız,
  • Olası gerginlikler karşısında rahatlamanızı sağlayacak gevşeme ve stresle baş etme tekniklerini öğrenmeniz
  • Hemen her konuda uygun bir yaklaşım ve iletişim dili kullanarak eşinizin desteğini almanız önemli olacaktır.

Hepinize sağlıklı ve mutlu hamilelikler dilerim.

SAYGILARIMLA...

Dr.Psikolog Murat SARISOY

 

Danışma Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7/24 Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME