Saturday the 22nd - - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Sosyal Medya Bağımlılığı

MSN, Facebook, Twitter ve şimdi de Google’ın yeni oyuncağı Plus... Hemen her gün milyonları internet bağlantılı bilgisayar, telefon ve benzeri cihazın başına toplayan sosyal paylaşım ve sosyalleşme siteleri... her geçen gün sayıları artıyor ve her geçen gün genç yaşlı, çoluk çocuk demeden pek çok beyni bağımlı hale getiriyor... pek çok aile konulan 13 yaş sınırlarına uymuyor ve çocuklarına sosyal medya hesapları açıyor, açtırıyor ya da buna bile bile göz yumuyor... Hatta bazıları tehlikenin hiç mi hiç farkında değil sorun iyice büyüdüğünde uzman uzman gezmeye başlıyorlar.

Aslında varmış gibi görünen ama gerçekte hiç olmayan dostlukların sözde paylaşım noktaları olan bu sözde paylaşım siteleri aslında neye yarıyorlar, sadece ve sadece primitif düzeyde yaptığınız mouse ya da parmak hareketleriyle beyninizi uyarmaya yani aslında sadece boyalı imge ve imajlarla mastürbasyon yapmaya...evet sizi tatmin eden o sırada anlamlı olduğunu düşündüğünüz, aslında o an da mantıklı düşünebilseniz sizin de anlamsız olduğunu anlayabileceğiniz bir davranış repertuarı... ama siz bu davranışa kendinizi o kadar kaptırıyorsunuz ki, söz konusu internet sitesinde vakit geçirmek hayatınızın en anlamlı ve önemli parçası oluyor... "F...ce'ten bana mesaj at...", "akşam beni ekle", " ay akşam t...er'a çok takılmışım, geç yattım" şekillerinde diyaloglar havada uçuşuyor. İşin ilginç yanı çok az insan bunu sorguluyor hatta bazıları bunun faydalı olduğunu bile ısrarla iddia ediyor.

Son dönemde tüm bu alışkanlık haline gelmiş davranışların, sadece davranış boyutunda kalmayıp bağımlılığa dönüştüğünü bilmeyen ve hala inatla fark etmeyenler var... “kimse görmek istemeyen kadar, kör değildir” sözünden hareketle bu körlüğün de kişi istemedikçe bir çözümü ya da iyileşme imkanı yok... eğer sizin durumunuzun farkına varmaya niyetiniz ve belki de cesaretiniz yoksa sizin için yapılabilecek pek de bir şey yok... durumun fakında olmanız ise kendinizi ve çevrenizi şöyle bir uazaktan gözden geçirmekten geçiyor.

Artık eve ya da ofise varmadan yolda asansörde, statusunu güncelleyenler mi dersiniz, konuşulur konuşulmaz demeden varını yokunu Facebook’ta, Twitter’da sergileyenler anlatanlar mı, yoksa tüm özel yaşantısını fotoğrafları, videoları yoluyla sanal atmosferde paylaşanlar mı?

Artık o noktaya geldi ki bağımlılığınız, oldu listenizdeki popüler tiplerden biri sizi sildi mi? Hemen çöküyor ruhsal çatınız... Zaten sizi ayakta tutan tek şey, uzayıp giden listelerdeki anlamsız arkadaşlıklarınız ya da süresi geçmiş, miadını çoktan doldurmuş, ilkokuldan kalma dostluklarınız...

Nesiniz, kimsiniz ? neden buradasınız (Dünya), evren ya da insanlık için ortaya ne koydunuz? Sorgulamak yerine tık, tık, tık,tık,... geçiyor bir ekranın başında nafile hayatınız...

Artık bunu değiştirmenin zamanı geldi mi? Bilmem tamamen size kalmış... Eğer isterseniz hemen bugün bilmem kaç gb’lık paketi iptal ettirip başlayabilirsiniz yeni hayatınıza... elinizde ki o paha biçemedeğiniz ve imajınızı destekleyen son model telefonunuzu değiştirebilirsiniz... Baktınız olmuyor bunu siz yapamıyorsunuz o halde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Ha “sen kim oluyorsun da karışıyorsun, bizim yaşantımıza sossal (soslu) arkadaşlıklarımıza” diyebilirsiniz... Kimse başınıza silah dayamıyor canım... ama siz aslında bağımlılık denen el bombasının pimiyle fazla oynuyorsunuz, benden söylemesi...

En kısa zamanda görüşmek üzere...

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Konu hakkında uzmanlarımızdan BİZE ULAŞIN bölümümüz yardımıyla daha ayrıntılı bilgi ve yardım alınabilir. 

www.psikologunuz.com

www.twitter.com/muratsarisoy

Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

 

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

 

Anahtar Kelimeler

facebook psikolog, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya zararları, internet bağımlılığı, facebookun zararları, sosyal medya psikolog, psikolog sosyla medya, İzmir psikolog, aldatma psikolog, psikolog aldatma, sevgililer günü, sevgililer günü psikolog, psikolog izmir, izmirli psikologlar, psikolog dr. murat sarısoy, yasemin sarısoy, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, çocuk ve cinsellik, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu