Saturday the 22nd - - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Siberdostluk ?... Siberaşk? Gerçekten hiç oldu mu ki?

“Beni tanıyan bir pişman, tanımayan bin pişman” diyor x takma adlı (nick) kızımız pek popüler arkadaşlık sitelerinin birindeki infosunda. Saçlar yeni kuaförden çıkmış, aynı tonda boyalı ve belki de aynı amatör (belki de profesyonel) editörün photoshopla editlediği resimleri özenle yerleştirilmiş.

Başka bir sitede “deler geçer bakışlarım, uçururum göklere” benzeri ifadeler var, saçları ve gözlükleri aynı tornadan çıkmış gibi duran delikanlının page’inde (artık sayfa ve tanıtım bile denmiyor, page’ime gir infomu oku tatlım).  Türkiye’de kayıtlı Ferrari sayısı belliyken sayısı  yüzleri bulan Ferrari’ye yaslanılıp çektirilmiş fotoğraf süslüyor acountları. Çarpıldım, vuruldum, öldüm, yamuldum şeklinde uyarı butonları kullanılıyor iletişim için. Ya da ha bire birileri birilerini pokeliyor, ilkokul arkadaşlarının unutulmuş yüzlerinin aşkı ile tutuşulan, sanal ortamın gözde mi gözde, malum mu malum sitesinin birinde yeni otantik mi otantik gruplar açılıyor.

Peki neler oluyor sanal arkadaşlık aleminde ? Bunca hazırlık bu emek niye, birileri birilerinden bir şeyler bekliyor olmalı. Peki geçmişin, okulda, işte, sokakta, markette, otoparkta tanışılan, telefon numarası istemelerle devam eden, bir akşam çıkma ya da sinemada patlamış mısır kola eşliğinde geliştirilen ilişkileri nerdeler, ne oldu onlara toparlanıp göç mü ettiler yoksa sanal ortamın aşırı süslü, makyajlı imajları yalan dolan ve abartıyla dolu sözleri arasında kaybolup gittiler mi?

Artan iletişim olanakları, tek tuşla saniyeler içinde kıtalar arası gigabytelar dolusu bilgi aktarma olanağı, cebimizden eksik etmediğimiz hatta ikinci ve üçüncüsünü taşıdığımız cep telefonları, tek televizyon alıcısına bağlanabilen binlerce dijital uydu kanalı karşısında bocalayan ve kolayı arayan beyinlerimiz artık ilişkilerde de kolayı seçmeye başladı da ondan. İnternet başında yer, içer, uyur (gezer) ve hatta sevişir olduk. Dostluğun yerini sanal ve sınırsız bir abartı yumağı karşılıklı gidip gelen mesajlar silsilesi aldı. Tabii ki bu mesajları taşıyacak platformlar ve bu platformların sanal üyeleri kendiliğinden oluşuverdiler. “Taze dışkıya çok sinek konar” hesabı ordan oraya bu sanla üyelerin üşüşmelerine şahit olduk oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz.

Mesleğim gereği karşıma aşk acısı çekenler de geliyor, bakıyorum ki adam ya da kadın, hiç tanımadığı, dokunmadığı, kokusunu duymadığı birine aşık, soruyorum “nasıl oluyor bu” diye yüzüme uzaydan gelmişim gibi bakıp aynı bakış ve aynı ses tonuyla “m..” programını duymadınız mı diyorlar. “Duydum kullanıyorum ama aşk hiç görmediğiniz birinin ona ait olup olmadığından asla emin olamayacağınız fotoğrafı ve hatta görüntüsünden mi ibarettir” diye sorasım geliyor haliyle ama olduğu gibi kabul etmeye ve anlamaya çalışıyorum.

Başka bir çift karşıma internette tanışıp evlendiklerini ama son zamanlarda birbirlerinden nefret ettikleri şikayeti ile geliyorlar. Sadece üç ay yazışıp cep telefonunda konuşup evlenmişler. Buna şaşırmıyorum ama ilişkilerinin geldiği noktaya şaşırmalarına şaşırıyorum. Onaltı senelik kariyeri ve aldığım olanca eğitimi bir kenara bırakıp “ eee ne bekliyordunuz” diyesim geliyor. Ama yine de dinliyor ve yolu bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Şimdi bu denizde boğulduğunun farkında olmayan hemen herkese sözüm “ey insanlar, neredesiniz, ne kadar sanal, ne kadar gerçek, ne kadar kendinizsiniz?, önümüzdeki hangi birkaç günü internet beraberinde getirdiği sahte ilişkileriniz olmadan yaşamayı düşünüyorsunuz? Acaba çok mu geç kaldınız önünüzdeki bilgisayarı ya da sözde sosyal paylaşım sitesini  kapatıp yıllardır görmediğiniz dostunuzun ofisine ya da evine bizzat uğramak bol köpüklü bir kahve içmek için ?”

Saygılarımla…

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

 

 

Anahtar Kelimeler

sanal aşk, sanal aldatma, psikolog dr. murat sarısoy, İzmir psikolog, psikoloji, çocuk ergen, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, depresyon, anksiyete, cinsel sorunlar, evlilik terapisi, evlilik danışmanlığı, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir, aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, vajinismus, erken, boşalma, kişisel gelişim, kıskançlık, aldatma, gece işemesi, sigara bırakma, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, sosyal fobi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu