Saturday the 22nd - - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Test kişilere yardımcı olmak için onlar hakkında gerekli bilgileri toplamakta kullanılır. Test kullanmanın amacı psikolojik ölçme sonucu kişiye veya gruplara psikolojik yardım etmektir. Psikolojik testler ile kişi kendisine dönük bir tanıma ve anlama geliştirebilir.

Kullanılacak testler; test uygulamasını, değerlendirme ve yorumlamasını bilen uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca şu da bilinmelidir ki tek bir test sonucuna bakılarak kişi ile ilgili bir yargıya varmak yetersiz olacaktır.

Zeka Testleri

"WISC-R Zeka Ölçeği" ; 6-16 yaş grubu çocuklar için,Türkiye standartlarına uyarlaması yapılmış en sık kullanılan zeka ölçüm araçlarından biridir.WISC-R Zeka ölçeği belirli koşullar altında çocuğun performansını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Sözel ve performans olarak iki ana bölümden ve alt testlerden oluşur ve yaklaşık 1.5 saatte tamamlanır. Wısc-R Zeka ölçeği uygulaması, bu testin eğitimini almış ve belli sayıda uygulama gerçekleştirmiş uzman kişiler tarafından yapılmalı,test sonunda çocuğun gelişmesi gerekli görülen noktalarda aileye öneriler sunulur.

Bu Testin uygulamacısının Türk Psikologlar Derneği tarafından sertifikalandırılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Merkezimizde bu konuda eğitimli personel tarafından "WISC-R" testi yanında "Porteus Labirentler Testi", Kent EGY Testi gibi testlerde uygulanmaktadır.

İlgi-Yetenek Testleri

İlgi –Yetenek testleri kişilerin zihinsel ya da akademik yetenekleri hakkında bilgi toplamak amacı ile kullanılabilir. Ayrıca öğrencilerin ilgi alanlarını, eğilimlerini, yetenek ve becerilerini, akademik yatkınlıklarını tespit etmekte faydalı olabilir. Belli başlı ilgi-yetenek testleri "Kendini Değerlendirme Envanteri", "KUDER İlgi Envanteri" sayılabilir.

Kişilik Testleri

Kişilik testleri, bireyin kişilik özelliklerini, toplumsal uyum düzeylerini ve öz benlik saygılarını tanıma amacı ile kullanılır. Ayrıca kişinin uyum ve kişilik problemleri hakkında bilgi verebilir. Kişilik testleri ; hastanelerde ve eğitim kurumlarında kullanılabileceği gibi kamu ve özel sektörde işe eleman alımlarında kullanılabilir. Belli başlı kişilik testleri "Hacettepe Kişilik Envanteri", "Edwards Kişisel Tercihler Envanteri", "MMPI" sayılabilir.

Mesleki Eğilim Belirleme Testleri

Meslek seçimi, insan hayatında yapılan en önemli seçimlerin başında gelmektedir. Bu testler özellikle yükseköğretime hazırlanan gençlerin mesleki ilgilerini,özel yeteneklerini,kişisel tercihlerini belirlemelerinde yardımcı olur.Bunların arasında Mesleki Yönelim Envanteri, Akademik Benlik Kavramı Ölçeği sayılabilir.

Dikkat-Algı Testleri

Konsantrasyon Bozuklukları, Motivasyon eksiklikleri, Dikkatin çabuk dağılması ve Dikkati yoğunlaştıramama gibi durumlarda kullanılabileceği gibi diğer bazı testleri desteklemek içinde dikkat-algı testleri kullanılabilir. "Bender-Gestalt Motor görsel Algı Testi" bunların en iyi örneği olup tarafımızdan uygulanmaktadır.

Bilgi İçin

Dilerseniz bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilir, "Soru ve Sorunlarınız" bölümümüzden bize ulaşıp testler için bilgi alabilirsiniz.

Danışma Hatlarımız:

  • 0 232 374 00 00 (7/24 Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

 

Anahtar Kelimeler

Zeka testi izmir, izmir zeka testi, zeka testi psikolog, İzmir psikolog, psikoloji, çocuk ergen, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, depresyon, anksiyete, cinsel sorunlar, evlilik terapisi, evlilik danışmanlığı, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir, aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, vajinismus, erken, boşalma, kişisel gelişim, kıskançlık, aldatma, gece işemesi, sigara bırakma, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, sosyal fobi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu