Saturday the 22nd - - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Popüler bir internet dergisinin editörü bu yazı konusunda sekreterimle iletişime geçip bana mail attığında dudaklarımda muzip bir ifade belirdi. Yıllardır yaptığım cinsel terapilerimde danışanlarıma pek çok örnekle defalarca anlattığım bir konuda yazı yazmam isteniyordu. Konu mu neydi? ‘cinsellikte utangaçlığı yenmenin  yolları’…

 

Utangaçlık ve cinsellik, cinsellik ve utangaçlık… Kapalı ve geleneksel toplumlarda birbirine yapışık iki kelime… Peki ya neden böyle? Neden seks denince çoğumuzun aklına utangaçlık geliyor ya da kendimizi bir anda alı al, moru mor bir şekilde utanmış buluyoruz. Peki ya pek çokcinselliği tabu olmaktan çıkartmış toplumların bizden ne farkı var? ki bu soru bize daha önceki soruların cevabını da veriyor. Cinsellik ya da seks bizler için, bu toplum için hala bir kocaman bir tabu… Pek çoğumuz cinsel konularda huzursuz ve güvensiz. 

 

Ancak internetin popüler kaynakları ve popüler kadın  ve erkek dergileri ise bu konuya ‘Yatak odasında ışıkları kapatmadan sekse geçemiyor musunuz? Yalnızca misyoner pozisyonunda sevişmek istiyor, partnerinizin isteklerine cevap vermekte zorlanıyor musunuz? Cinsellikte utangaçlığı yenmenin … kolay yolunu sizlerle paylaşıyoruz’ derinliğinde yaklaşıyorlar ve sanıyorlar ki maddeler dolusu popüler tavsiyelerle sorunlar çözülüyor. Sanılıyor ki; yatakta topuklu ayakkabı ve seksi iç çamaşırları giyilince buzlar eriyor. Yara bandı dediğim bu yaklaşımlarla sorunların çözüldüğü yok, aksine bizlerin cinsel özgüvenine daha büyük darbeler vuruyorlar. Bahsettiğim tarzda yazıları okudukça, pek çoğumuz ‘ben bunları asla yapamam, bunlar bana çok ters’ diyerek daha da güvensiz hale geliyorlar. 

 

Bunun yerine ise benim uzman olarak tavsiyelerim daha basit ama daha çok dikkat isteyen şeyler;

 

1­. Cinselliği Tanıyın

Cinselliği size öğretilen ya da Google’ın size sunduğu bilimselliği şüpheli kaynaklardan ve popüler dergilerden değil, daha bilimsel kitaplardan okuyun. Şemaları ve şekilleri inceleyin, cinselliğin işleyiş mantığını daha mekanik olarak öğrenin.

 

2. Kendinizi Tanıyın

Cinsel organlarınızı inceleyin ve onlara dokunmaktan çekinmeyin. Onları gayet sıradan organlar gibi algılayabilmek için onları yakından tanıyın. Gerekirse ayna vb. yansıtıcı araçlar kullanın. 

 

3. Bedeninizi Serbest Bırakmayı Öğrenin

Cinselliğe dair en büyük engellerden biri de gerginliktir. Kas ve sinir gerginliği azalmış bir beden cinselliğe daha açık hale gelir. Bu amaçla sinir ve kas gerginliğinizi azaltacak çalışmalar, yoga, nefesle derin gevşeme çalışmaları size fayda sağlayabilir

 

 

4. Düşüncelerinizi Serbest Bırakın

Daha önceden size garip ve yasak gelen hiçbir şeyin olmadığını, sağlıklı ve normal bir cinselliğe dair hiç bir yasak, hiç bir korku olmadığını düşünün. Başkalarını zihninizin dışına çıkartın. Bu aşamadan sonra hayallerinizi tekrar gözden geçirin. Bunun yanında özellikle mizahtan faydalanın, cinsel espriler okuyun, inceleyin. Sizi hem zihinsel hem de bedensel olarak tahrik eden şeyler üzerine düşünün. Gündelik hayatta size zevk veren akitiviteleri düşünün ve bunların cinselliğinizle benzer noktalarını bulun. Örneğin; Öpüşmek sizin için, taze çilek ya da dondurma yemeye benziyor olabilir.

 

5. Cinselliğinizi Konuşun ve Paylaşın

Cinselliğiniz güvendiğiniz arkadaşlarınızla, dostlarınızla paylaşın, onların fantezilerini, beklentilerini ve maceralarını dinleyin. Ancak bu anlatılanların çoğunun abartılı ve olduğundan çok daha süslü şekilde nakledildiğini asla unutmayın. Abartılara gülmeyi öğrenin ve bunları gerçek bilgilerinizle (1. madde de kendimizi eğitmiştik) karşılaştırın. Eğer bunları dostlarınızla paylaşamıyorsanız, cinsel terapiler veren bir psikologla konuşun, beklenti, arzu ya da sorunlarınızı onunla paylaşın ve fikirlerini alın. 

 

6. Cinsel Partnerinizden Beklentilerinizi Belirleyin

İlk 5 aşamayı tamamladınız.  Cinsel partnerinizin size uyumu utangaçlığı yenmeniz için çok önemli, çünkü yanlış cinsel partner seçimi tüm bu aşamaların başına dönmenize ve kendinize inancınızı kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden bir kağıt bir kalem kullanarak ve mutlaka yazarak, beklentilerinizi belirleyin. İdeal partner tanımınızı yapın ve bu partnere en çok benzeyen kişilerle yakınlaşın. 

 

 

Eğer bu 6 maddeyi tamamlamışsanız artık utanmak için bir sebebiniz olmayacak. Yepyeni ve mutlu cinselliğinizin tadını sonuna kadar çıkartın.

Mutlu günler dilerim…

 

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı 'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un 2. kitabı...

 

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında tam 21 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.