Monday the 27th - Psikolog Dr. Murat SARISOY - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ERGENLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HEDEFLERİNİZE ULAŞABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • SAĞLIKLI BİR KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Bağımsız Bir Kişilik Olabilmek Bu kadar Zor mu?

 

Sabahın erken  sayılabilecek bir saatinde, (en azından terapi için erken sayılabilecek saatti) kapımdaydı. Islak bir kuş  yavrusu gibi titriyor, geçirmekte olduğu ruhsal kriz bedenine de  belirgin bir şekilde yansıyordu. 35 yaşındaydı, akademisyendi, iyi bir eğitim almış iyi okullara gitmiş, iyi bir meslek ve kariyer sahibi olmuştu. hayatında bir erkek vardı ama var mıydı yok muydu? O da bilmiyordu. Sevgilisi vardı ama sevgilisinin başka bir sevgilisi daha olduğunu facebook’tan öğrenmişti. Bir facebook yorumundan yola çıkarak durumu farketmişti. 

 

Yıkılmıştı, dağılmıştı ne yapacağını bilmiyordu. O bunları düşünüp dursun, sevgilisi olan adamın sevgilisinin babasının (karışık bir tanım gibi görünse de değil) onlara iyi bir hayat sağlayacağının sözünü vermesi üzerine onu terketmişti. Yani sevgilisi onu tam tanımıyla konfora ve gelecek kaygısına satmıştı. Daha sonra söz konusu kızın babasının fikrini değiştirip ‘kızımdan uzak dur’ demesi üzerine de tekrar gözü yaşlı danışanıma yönelmişti. Sık sık kapısını aşındırıyor hayatına tekrar girmek adına onu taciz edip duruyordu. Ne yapacaktı, nasıl yapacaktı, onu kabul edebilecek miydi? Daha önce defalarca terkedilmiş ve defalarca geri dönenleri kabul etmişti. Bu kendisinin de anlamlandırmadığı tavrından kurtulmak istiyor ama bunu bir türlü başaramıyordu. Bunun nedenini kendi de anlamak istiyor ve her seferinde benzer hataları yapıyor olmasını anlayamıyor ve bir türlü bu bu durumu sindiremiyordu. Bana soruyordu ve yalvarıyordu ‘nedir bu?’ bunu bulun ve bunu benden çıkartın, Bağımsız Bir Kişilik Olabilmek Bu kadar Zor mu?, beni bundan kurtarın’ diyordu.

 

Sorun ise aslında belki de sizin bile tahmin edebileceğiniz bir sorundu; Bağımlı Kişilik Bozukluğu. Bağımlı Kişilik ya da bilimsel adıyla Bağımlı Kişilik Bozukluğu sıklıkla ve yıllardır karşıma çıkan bir sorun. Bu sorunu yaşayan insanlar, başkalarına aşırı güvenirler, sırtlarını onlara dayama eğilimindedirler. Yakın olduklarında bir şeyleri başaramayacaklarını, destek olmadan yaşayamayacaklarını düşünürler. İşte yukarı da öyküsünü anlattığım danışanımın ve ona benzer pek çok insanın ilişkilerinde bu karmaşayı yaşamasının ya da kendi hayatlarını bu karmaşaya sokmasının sebebi de bu bozukluktur.

 

Bu kişiler genelde bir başkası için kendi ihtiyaçlarını bir tarafa bırakır, kendilerine yönelik pek çok kötü davranışa ve muameleye katlanır ve çoğunlukla da yaşadıkları karşısında kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler. Çoğunlukla kontrol edici, aşırı kıskanç, zorba, aşırı korumacı ya da çocuk gibi davranan insanlarla birlikte olurlar. Birlikte oldukları kişiler onlara zarar verse bile; şiddet kullanma, aldatma, sözlü saldırıda bulunma (hakaret, küfür vb.)  küçük düşürme, aşağılama ve benzeri durumlara rağmen ilişkiye devam ederler. 

 

Çünkü maalesef tek başlarına ayakta duramayacaklarına bağımsız yaşayamayacaklarına kendilerini inandırırlar. Hemen hemen tüm yaşamları süresince  de başka insanları rahatsız etmemek yada kızdırmamak için çaba harcarlar. Kendi varoluşlarından, her türlü haklarından, bağımsızlıklarından ve bireyselliklerinden vazgeçmiş gibi yaşarlar.

 

Başlangıcı ergenliğin başlarında olan  bu bozukluk hakkında yapılan araştırmalar anne ve çocuk ilişkisinde aşırı otoriter yaklaşımlar ve aşırı korumacı tutumların bu sorunun ortaya çıkış nedeni olduğunu düşündürmektedir.

 

Peki yukarıda bahsettiğin danışana ne oldu? diye sorarsanız; terapi de önemli bir yol katettik. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Bilinçaltı Duyarsızlaştırma Yöntemlerini birlikte kullandık. Geçmişin olumsuz mesajlarına ve travmatik anılarına duyarsızlaşma sağladık.  Anılara zarar vermeden onları olağanlaştırdık ve tepkileri normalleştirdik. Bilişsel anlamda daha yüksek özgüveni ve ilişkilerde bağımsızlığı planladık. Sonuç mu? O şu anda çok daha iyi ve hatta nasıl da böyle davranmış olabileceğini şimdiler de garipsiyor. ‘Ben aslında kimmişim, şimdi yeni farkettim’ diyor…

 

İlişkilerinizde Güçlü, Bağımsız ve Sevgiyle kalın… 

 

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı 'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un 2. kitabı...

 

 

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 20 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.

 

 Anahtar Kelimeler

İzmir psikolog, psikolog izmir, Bağımlı Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik, ilişkilerde bağımlılık, bağımlılık terapisi, bağımlı kişilik psikolog, bağımlıyım psikolog arıyorum, ilişki psikoloğu arıyorum, psikolog arıyorum, psikolog dr. Murat Sarısoy, ünlü psikolog, popüler psikolog,  izmirli psikologlar,  en iyi psikolog izmir, izmirde psikolog, izmirde en iyi psikolog, psikolog dr. murat sarısoy,  aile psikolog, evlilik danuışmanı  psikolog, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, mutluluk, mutluluk kitabı, bir psikologun seyir defteri, bir psikoloğun mutluluk rehberi