Sunday the 19th - Psikolog Dr. Murat SARISOY - Hostgator Coupon
  • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • MUTLU ERGENLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • HEDEFLERİNİZE ULAŞABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

  • SAĞLIKLI BİR KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

AİLE DANIŞMANI İZMİR

Yıllardır (tam 23 senedir) İzmir’de psikolojik sorunlarla çalışıyor ve aile danışmanı olarak da hizmet veriyorum. Aile danışmanlığı sertifikam var, ve evlilik uyumu üzerine uzmanlık tezi yazdım. Ben de alandaki pek çok psikolog arkadaşım ve meslektaşım gibi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu konu da ülkemizde pek çok alan da hatta belki de her alanda olduğu gibi  büyük bir karmaşa var. Bir yanda hemşirelik, sosyoloji, sosyal çalışmacı ve hatta hukuk gibi bölümlerden mezun aile danışmanları sertifikalar yoluyla çalışıyorlar. 

Temelde psikoloji eğitimi almamış psikolog olmayan bu insanların aileye ve bireye yaklaşımlarındaki eksiklikleri maalesef ki hemen her gün ofisimde yaptığım çalışmalarda görüyorum, bunlarla sık sık karşılaşıyorum. Yine maalesef ki; sorunlarının çözümü için aile terapisi ya da aile danışmanlığı almasına gerek bile olmayan çiftlere psikolojik baskı da kurularak aile ve evlilik terapisi verildiğine şahit oluyorum. Aslında yaşadıkları bireysel sorunlar nedeniyle de, karşı tarafa sorunlar yaşatan insanların bireysel olarak terapileri verildiğinde de pek çok aile terapisi için yapılan başvurunun kolaylıkla çözülebildiğini görüyorum ki; bunu görmek için öncelikle klinik psikoloji uzmanlığı yapmış ve tecrübeli bir psikolog olmanız nerdeyse şart. Çünkü kişilerin varolan kişilik problemlerini görmeden aile terapisi tavsiye ettiğiniz de, yerinde sayılan  ve de bir anlamı olmayan seanslar şeklinde geçiyor çalışmalar. Yerinde sayıyor çiftler ve de çoğunlukla hiç gelişme de olamıyor. 

Gelişmenin olabilmesi için kişilerin bazı klinik testlerden geçmeleri, bunları içtenlikle cevaplamaları gerekiyor. Tüm bu testlerden sonra kişisel sorunlar bertaraf edildikten sonra; evlilik uyumlarını arttırabilecek nitelikte aile danışmanlığı ya da aile terapisi çalışmaları asıl çok işe yarıyor. En iyi aile terapisi çalışmaları bu şekilde yapılıyor ve dünyada en iyi aile terapistleri bu şekilde çalışıyorlar. 

 Diğer bir konu da aile danışmanlığı alanında ki tecrübenizin fazla olması gerekiyor, aynen pilotların kaç yıllık oldukları değil de kaç saat uçuş süresi olduğunun önemli olması gibi, biz  uzman klinik psikologların da kaç seans saati yaptıkları çok önemli oluyor. Yoksa gün başına iki üç saatlik tecrübesi olan bir uzman klinik psikologla; gün başına sekiz on saat tecrübeli bir klinik psikoloğun yirmi yıldır aynı işi yapıyor olmasının ciddi bir farkı yok gibi görünse de çok ciddi bir farkı aslında oluyor. 

Bu yüzden aile danışmanlığı, aile terapisi ya da evlilik terapisi ne isimle adlandırılırsa adlandırılsın; alınan hizmetin öncelikle klinik psikoloji eğitimli psikolog danışmanlardan alınmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bir yerden bir şekilde bir tavsiye aldığınızda ya da internet üzerinden bir uzmana ulaştığınız da onun mezuniyet yeri yılı ve fakültesine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü psikoloji bölümü ibaresi kullanmadan ve bu bölümden mezun olmadan kendisini psikoterapist ve benzeri isimlerle adlandıran ve bu şekilde pek de güvenilir olmayan hizmetler veren insanlar var ve biz bu alanda çalışan klinik psikologlar bu kişiler konusunda temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. 

Tüm bunların ışığında tüm yukarıda bahsettiğimiz hususlarda kendini ispatlamış bir klinik psikolog olarak ben ve ekibim izmir de aile danışmanı olarak sizlere hizmet vermek üzere her zaman bekliyoruz. 

İyi günler dilerim.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Klinik Psikoloji Uzmanı - Aile Danışmanı